Dziennik z podróży po targach BIOFACH 2005 

Festiwal wege - Kożyczkowo 2005 
(sierpień 2005)

Dziennik z podróży po targach BIOFACH 2006 

BIOFACH I VIVANESS 2007
Norymberga, Centrum Targowe 


Festiwal Wegetariański Nie Zabijaj 
(lipiec)

Festiwal - Wolimierz 2006 
(sierpień)

Spotkanie z profesorem Skolimowskim 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WEGETARIANIZMU 
(październik)

Letni Festiwal w Kożyczkowie 
(lipiec 07)

Gotowanie makrobiotyczne
w Kiental Szwajcaria 

(styczeń 2008)

Wyprawa duchowa
do Indii 

(luty-marzec 09)

EkoConnect - Targi Żywności bio w Polsce 
(maj 09)

NOC KUPAŁY
z szamanem z Helsinek 

(czerwiec 2009)

Kurs masaży i makrobiotyki Łeba 2009 
(wrzesień 2009)

Wyprawa do Szkocji 
(lipiec-sierpień 09)

Kartka z 13. głodówki leczniczej 
(Łeba 2010)

TARGI ŻYWNOŚCI BIO - BIOFACH 
(Norymberga 2010)

ORGANIC MARKETING FORUM 
(2010)

FESTIWAL WEGETARIAŃSKI 
(Kożyczkowo 2010)

Targi Ekologia dla Rodziny EcoFamily 
(marzec)

Festiwal wegetariański 2011 
(Kożyczkowo lipiec)

FESTIWAL WEGETARIAŃSKI 
(Kożyczkowo 2012)

Kartka z głodówki leczniczej  
(Łeba 2012)

Organic Marketing Forum 
(maj 2012)

FESTIWAL WEGETARIAŃSKI 
(Kożyczkowo2013)

Targi Organic Marketing Forum 
(czerwiec 2013)


NOC KUPAŁY
z szamanem z Helsinek 
CEREMONIA DRUIDZKA w NOC KUPAŁY
Zapewne od tysiąca lat kurchany w Węsiorach nie oglądały takiego wydarzenia. Ceremonia odbyła się w samo południe najdłuższego dnia w roku.

W wigilię nocy sobótkowej odbyliśmy rytualną saunę. Francis wprowadził nas w arkana filozofii Druidów, historię Celtów i koncept kalendarza.

W noc kupalną zapaliliśmy świeczki na jeziorze Ostrzyckim i zagraliśmy na weselu Joasi i Marcina. Goście weselni początkowo zdumieni energetycznymi rytmami bębnów zatańczyli tradycyjny taniec w kręgu.

Najwytrwalsi czuwali przy ognisku i o świcie widzieli cuda na kamiennych kręgach. Z mgieł jutrzenki wyłoniły się pierwsze promyki słońca rozświetlając rosę na kamieniach Kręgu Rady.

Główna ceremonia odbyła się druidzkim obyczajem w samo południe. W Stonehange bierze w niej co roku udział około 50 tysięcy ludzi. W naszej – pierwszej w Polsce wzięło udział kilkanaście osób. Otworzone zostały bramy 4 stron świata, przywołane duchy przodków, Peruna – Słońce i Łado – Matki Ziemi. Pani Kupała przywołała totemy istot żyjących w wodzie.
Ceremonia afirmowała duchowe związki człowieka z przyrodą, wolność jednostki i jej prawo do życia w pokoju i szczęściu.
W kulminacyjnym momencie ceremonii przybyło na kręgi około 150 osób. Rodziny z dziećmi stały oniemiałe podniosłym wydarzeniem. Kiedy w trakcie ceremonii zapytałem: czy ktoś jeszcze chciałby się do nas przyłączyć? do kręgu weszło kilka osób z nowo przybyłych.
Potem Francis mówił, że chciało mu się płakać ze wzruszenia – jak Wielki Duch pięknie wszystko w czasie koincydencją pozaplatał.

Zatańczyliśmy taniec śpiewając:

Tańczymy w kręgu na granicy ziemi,
Tańczymy w kręgu na granicy nieba,
Na skrzydłach orła latamy ...

Pokazaliśmy Francisowi nasze sklepy ze zdrową żywnością i gospodarstwo ekologiczne Jacka Malczewskiego. Zainspirował się ideą ekologicznego rolnictwa mówiąc: To naprawdę dobre życie – robić coś dobrego dla przyrody, być blisko zwierząt i na co dzień jeść takie dobre jedzenie.

Francis obiecał przyjechać w przyszłym roku poprowadzić sobótkową ceremonię na którą już dziś serdecznie zapraszamy.


NOC KUPAŁY

Cóż niezwykłego jest w Nocy Świętojańskiej, tej najkrótszej nocy w roku?
Skąd wywodzą się nasze tradycje?Od pradawnych czasów świętuje się przesilenia słoneczne: wiosną malujemy pisanki, latem w noc Kupały palimy ogniska, jesienią odwiedzamy groby, a zimą zasiadamy przy wigilijnym stole. Przesilenia słoneczne wyznaczają kalendarz pór roku. Nic nowego pod słońcem. Dzięki Słońcu istnieje przecież życie na naszej Matce Ziemi.
Tradycja świętowania przesileń była obecna w różnych kulturach ludów tubylczych i została zaadoptowana przez wielkie religie.
Nadchodzące przesilenie letnie, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza, ochrzczone jako noc świętojańska sięga tradycją do czasów neolitu.

W Noc Kupały pali się ogniska – jest to noc miłości – noc podczas której można znaleźć mityczny kwiat paproci – przynoszący szczęście, zdrowie i dostatek... Ale czym jest ten mityczny Kwiat Paproci, który jak pisał poeta Kabir: pojawia się o zmierzchu, a o świcie znika, nie ma kształtu ani koloru, ten kwiat, który mieszka w Twoim sercu... Prawdziwa tajemnica cieszy się pytaniem – a nie odpowiedzią, jak Święty Gral, który pojawia się we śnie młodzieńca o czystym sercu. Aby odrodzić pradawny obyczaj trzeba cofnąć się do czasów mitycznych – czasów magicznych związków człowieka i natury.

Na Pomorzu zachowały się w kilku miejscach, między innymi w miejscowościach: Odry i Węsiory, kamienne kręgi i kurchany datowane na dwa do dwóch i pół tysiąca lat. Służyły one i nadal służą do celów rytualnych i magicznych. Na przesilenia słoneczne przyjeżdżają tam radiesteci, bioenergoterapeuci i ludzie otwarci na odczuwanie niewidzialnego.


DRUIDZI

Kultywowanie tradycji uznawane jest za jedną z najważniejszych cnót życia społecznego do dnia dzisiejszego. Na ścieżce rozwoju duchowego bardziej istotne niż intelektualne rozważania są osobiste doświadczenia.

Przygotowania świąt zamieniają czas linearny w czas spiralny – wszystko zaczyna się kręcić wokół kulminacji święta. Świętowanie świąt jest spotkaniem z sacrum – kulminacyjny moment zagęszczenia struktury czasu odczuwany jest jak punkt graniczny (rytuał przejścia). W rytuale święta spotyka się nasza zwykła rzeczywistość (profanum) z rzeczywistością mityczną (sacrum). Odmienny stan świadomości pojawia się kiedy otworzony zostaje portal do świata duchowego.

Wspólnym rytem dla kultur szamańskich jest kultywowanie komunikacji ze światem duchów, utrzymywanie więzi z żywiołami przyrody – dla zdrowia, dobrych związków i plemiennej wolności – horyzontalnych relacji społecznych.


WIEDZA INDIAN

Ciekawe są spotkania różnych kultur, które nawet jeśli są odległe terytorialnie mają wspólne ryty – widomy znak powinowactwa duchowego. Przez wiele lat studiowałem kulturę i medycynę pierwszych narodów Ameryki będąc przekonany, że badania porównawcze kultur ludów tubylczych są pomocne w poszukiwaniu tożsamości i duchowości moich korzeni. Przez wiele lat przyjeżdżali do Polski z warsztatami szamańskimi Mattie Wolf i David Tomson z Instytutu Studiów Naturalnych Święty Krąg. Ponad rok praktykowałem u Davida, brałem udział w wielu rytuałach z Indianami. Spotykamy się na Tańcu Słońca w Kanadzie.

Tradycja budowania kamiennych kręgów jest ciągle żywa w Ameryce. W ustnym przekazie rdzennych narodów Ameryki krąg kamienny jest świętym i uzdrawiającym modelem kosmologicznym zwanym Medicine Weel, w którym obecne są duchowe reprezentacje Wielkiego Kręgu Życia. Poszczególne kamienie reprezentują aspekty żywiołów przyrody, totemy roślinne i zwierzęce. Są one przyporządkowane do stron świata i stanowią klucz (portal) do komunikacji ze światem duchowym. Poszczególne kamienie w kręgu są umiejscowione nie przypadkowo. Zostały wybrane zgodnie z ezoteryczną procedurą, do której należy, na przykład: rozmowa z duchem kamienia i podobnie jak kamienie wybierane do Szałasu Potów czyli Sweat Lodge, Temascal są przesyłką przeznaczoną dla naszych czasów od cywilizacji Galaktyki. Aby odczytać zapisaną w nich wiedzę potrzebny jest szaman i odpowiedni rytuał.

Według Indian wszystkie istoty znają swoje miejsce w Wielkim Kręgu Życia. Etosem człowieczeństwa jest odnaleźć swoje miejsce w tym kręgu. Aby tego dokonać trzeba poznać istoty pośród których żyjemy – poznając otaczający świat we wszystkich wymiarach stajemy się sobą – stajemy się Człowiekiem. Na tym polega edukacja u Indian. Odrodzenie rdzennych rytuałów może być cennym uzupełnieniem edukacji w czasach powszechnej dominacji paradygmatu materialistycznego.


SZAMAN Z HELSINEK

Podczas podróży po ośrodkach holistycznych północnej Europy odwiedziliśmy ośrodek prowadzony przez Francisa Joy – druidzkiego szamana.
Inicjowany w Stonehenge od czterech lat mieszka w Helsinkach. Grając na bębnie wprowadza się w trans, by udać się do duchów przodków i duchów przyrody, aby przynieść moc i wiedzę jak poradzić sobie z problemem pacjenta.
Zgodnie z druidzkim obrządkiem osiem razy w roku organizuje rytuały, aby integrować ludzi z otaczającym światem, aby odczuwać powiązania z narodami zwierząt, roślin, kamieni, żywiołów przyrody i duchami przodków.

Wiedza i osobista moc Francisa skłoniła nas do zaproszenia go do przyjazdu do Polski, aby poprowadził warsztat otwierający komunikację z duchami przodków w naszym sanktuarium – Kamiennych Kręgach w Noc Kupały.

Przedmiotowe traktowanie zwierząt i roślin ma swoje źródło w niewiedzy. Jeśli nie będziemy rozmawiać z duchami Natury, będzie ona dla nas obca, nieznana. To, co nieznane budzi lęk, a lęk powoduje niszczenie. Człowiek współczesny odkrywa, że aby przeżyć powinien wrócić do źródła – do osobistych rozmów z duchami przodków i duchami przyrody. Głębokiej ekologii trzeba się uczyć – to proces, który się dzieje kiedy spotykamy bratnie dusze, które chcą i potrafią dzielić się wiedzą – to nie kończąca się opowieść.

Francis zgodził się przyjechać i zapowiedział, że wszyscy uczestnicy warsztatu dostaną rolę w rytuale. Uczestnictwo takie może być pomocne w odzyskiwaniu osobistej mocy, stawaniu się lepszym człowiekiem, wzrastaniu naszych związków z rodziną i przyjaciółmi.

Na naszych oczach budzi się do jawnego życia wiedza będąca w ukryciu przez setki pokoleń. To nie może być przypadek, że kamienne kręgi przetrwały tysiące lat, a na kamieniach żyje kilkaset gatunków porostów w tym wiele endemitów – gdzie indziej nie występujących na świecie...

Współcześni Druidzi znani są z podejmowania społecznych akcji w obronie zagrożonej przyrody i jej sanktuariów, w obronie wolności obywatelskich i pożytecznych przedsięwzięć dla lokalnych społeczności. Wiedza o której tam jest mowa łatwiej przyswojona być może przez uczestnictwo w rytuale, niż intelektualnie. Cóż tak to jest z ustnym przekazem tradycji. Zwykle w Noc Kupały świętuje się nocą. W tym roku celebrowaliśmy także dzień – od wschodu do zachodu słońca – dzień letniego przesilenia.

Jerzy Niczyporuk

O tradycji Druidów można sporo informacji znaleźć na stronie Francisa Joy:
www.freewebs.com/wisdomoftheearth
(czerwiec 2009)

na początek