Dziennik z podróży po targach BIOFACH 2005 

Festiwal wege - Kożyczkowo 2005 
(sierpień 2005)

Dziennik z podróży po targach BIOFACH 2006 

BIOFACH I VIVANESS 2007
Norymberga, Centrum Targowe 


Festiwal Wegetariański Nie Zabijaj 
(lipiec)

Festiwal - Wolimierz 2006 
(sierpień)

Spotkanie z profesorem Skolimowskim 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WEGETARIANIZMU 
(październik)

Letni Festiwal w Kożyczkowie 
(lipiec 07)

Gotowanie makrobiotyczne
w Kiental Szwajcaria 

(styczeń 2008)

Wyprawa duchowa
do Indii 

(luty-marzec 09)

EkoConnect - Targi Żywności bio w Polsce 
(maj 09)

NOC KUPAŁY
z szamanem z Helsinek 

(czerwiec 2009)

Kurs masaży i makrobiotyki Łeba 2009 
(wrzesień 2009)

Wyprawa do Szkocji 
(lipiec-sierpień 09)

Kartka z 13. głodówki leczniczej 
(Łeba 2010)

TARGI ŻYWNOŚCI BIO - BIOFACH 
(Norymberga 2010)

ORGANIC MARKETING FORUM 
(2010)

FESTIWAL WEGETARIAŃSKI 
(Kożyczkowo 2010)

Targi Ekologia dla Rodziny EcoFamily 
(marzec)

Festiwal wegetariański 2011 
(Kożyczkowo lipiec)

FESTIWAL WEGETARIAŃSKI 
(Kożyczkowo 2012)

Kartka z głodówki leczniczej  
(Łeba 2012)

Organic Marketing Forum 
(maj 2012)

FESTIWAL WEGETARIAŃSKI 
(Kożyczkowo2013)

Targi Organic Marketing Forum 
(czerwiec 2013)


Festiwal wege - Kożyczkowo 2005 


W vege-stołówce. Większość potraw została wykonana na bazie produktów z gospodarstw eko. Autorem całości był Stefan Poprawa -mistrz kuchni makrobiotycznej.
Już po raz trzeci w sierpniowe dni w Ośrodku Duchowych Stylów Życia w kaszubskiej wsi Kożyczkowo dbył się Festiwal Wegetariański, organizowany przez redakcję naszego miesięcznika.

Ośrodek Medytacyjny w Kożyczkowie to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc związanych z kulturą duchową, eko-wypoczynkiem i wegetarianizmem, stworzone, wciąż rozbudowywane i zarządzane przez: Mariolę i Marka Miedziewskich.

Program festiwalu obfitował w wykłady, ćwiczenia, wycieczki i wspaniałe jedzenie gotowane przez mistrza sztuki kulinarnej - Stefana Poprawę przy wsparciu wolontariuszy. Stefan poprowadził też warsztat shiatsu, opowiadał o podstawach gotowania makrobiotycznego i codziennie budził wszystkich dźwiękami swojego zaczarowanego fletu.Jacek Kryg podczas wykładu.


Jacek Kryg, znany taoista, twórca warszawskiej Szkoły Bez Granic, prowadził codzienne ćwiczenia poranne Tai Chi i cykl wykładów, w których zaprezentował wiedzę na temat: energii chi i jej wpływu na zachowanie zdrowia; nawyków żywieniowych pierwotnych, w które wyposażył nas proces ewolucji, feng shui, czyli podstawowych zasad kształtowania przestrzeni; seksu w ujęciu starożytnych i dalekowschodniej filozofii.

Dr Janusz Szeluga, zaprezentował dorobek dopiero co rodzącej się dyscypliny naukowej, zwanej odżywianiem mózgu. Ponieważ nasz mózg jest najbardziej złożonym ze znanych elementów dążącego do coraz to większej złożoności kosmosu, to powinniśmy dbać o ten nasz organ. Dr Piotr Gronek poprowadził cykl zajęć ruchowych według Movements Georgija Gurdżijewa.

Gurdżijew, urodzony w 1870 roku, pół Grek pół Ormianin, mędrzec i ezoteryk, który po odbyciu wielu podróży po Afryce i Azji, przeniósł się z grupą uczniów z Rosji do Paryża, gdzie założył Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka, cieszy się na całym świecie coraz większym zainteresowaniem. W Europie Zachodniej działa obecnie kilka tysięcy grup gurdżijewowskich. Przy dochowaniu wierności metodom swego mistrza starają się one - wobec niezborności odpowiedzi oferowanych przez naukę i religię - odpowiedzieć na nasze odwieczne pytanie kim jesteśmy. Celem jest uwolnienie nas od metafizycznego lęku. Gurdżijew zakładał, że w figurach tańców praktykowanych w bractwach sufich zawiera się tajemny przekaz.


Ryszard Biskupski podczas pokazu masażu Ma-uri - polinezyjskiego systemu uzdrawiania objętego do niedawna ścisłą tajemnicą przez polinezyjskich kapłanów i uzdrowicieli. Według masażystów dzięki temu masażowi można pozbyć się napięcia mięśniowego i przywrócić energetyczną równowagę w organizmie. Pomaga on w walce z dolegliwościami układu kostnego i mięśniowego. Ujędrnia skórę i likwiduje zmęczenie.
Wojciech Zięba, prezes Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, poprowadził multimedialną prezentację działań stowarzyszenia na rzecz sprawiedliwszej dystrybucji dóbr na świecie. Przedstawił przyczyny katastrofalnej sytuacji gospodarczej państw Trzeciego Świata i powrotu na masową skalę zjawiska niewolniczej pracy, obarczając za taki stan rzeczy rządy bogatych państw północy.

W trzecim dniu festiwalu uczestnicy udali się do niedalekiego klasztoru Zakonu Kartuzów, którzy - jak zanotowały źródła historyczne – byli pierwszymi na tych ziemiach wegetarianami. Informacja ta została potwierdzona przez miejscowego przewodnika. Okazało się jednak, iż zakonnicy nie byli „świadomymi” wegetarianami, bowiem nie jadali mięsa wyłącznie dlatego, by w oddaniu Bogu umartwiać ciało i duszę.

Następnego dnia uczestnicy spontanicznie udali się do Nowej Wsi Przywidzkiej, by obejrzeć zespół starych budowli drewnianych, w tym stary wiatrak, zgromadzony w obrębie jednego z gospodarstw. Impulsem do odwiedzenia tego miejsca była informacja, iż właściciel tego quasi skansenu zamierza oddać swoje zbiory w ręce grupy osób, którzy zechcieliby na terenie gospodarstwa utworzyć ekologiczną wioskę.

Taneczny warsztat poprowadziła Justyna Gronek. Przy ogniskach można było pośpiewać z wokalistką Mercedes Starzyńską uprawiającą Free Music Expierence. Koncert terapeutyczny Kąpiel w dźwiękach gongu i tybetańskich mis zagrał Adam Lis - terapeuta, nauczyciel terapii dźwiękiem (Instytut Klang-Massage-Therapie w Uenzen). Terapia dźwiękiem gongu i mis to jedna z najstarszych terapii, od 5000 lat stosowana w Indiach i Tybecie. Do Europy została sprowadzona przed 20 laty. U podstaw tej terapii leży teza, że wszystko jest wibracją. Większość chorób ma swoją genezę w nierozwiązanych, zepchniętych do podświadomości emocji. Dźwięk dociera do komórek ciała, uwalniając pamięć zapisanych tam emocji. Dla zainteresowanych terapią: www.biofon.ksz.pl

W programie znalazła się także wycieczka do Kamiennych Kręgów w okolicznych Węsiorach, o których opowiadał Eugeniusz Leciej – prezes Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów.

Wspaniałe indiańskie zabawy ze stawianiem tipi wymyślał dla dzieci Jurek Niczyporuk.

Do zobaczenia na festiwalu 2006!

Tekst: Agnieszka Olędzka
Marek Tomasz Chudzik
Fotografie: Marek Tomasz Chudzik


Dzieci pod wodzą Jurka Niczyporuka bawią się w Indian.

Stefan Poprawa, mistrz kuchni z wolontariuszką Dorotą.

Wegetariański posiłek w ośrodku.

Poobiednia siesta, w tle ośrodek w Korzyczkowie.

Nasz bogaty program festiwalowy.

Rozpoczęcie festiwalu i pierwszy wykład Jacka Kryga.

Na wykładzie...

Program festiwalu każdego dnia zaczynał się od ćwiczeń porannych Tai Chi, prowadzonych przez Jacka Kryga.

Poranne Tai Chi.

Wykłady...

Wykłady...

Movements według Gurdżijewa.

Piotr Gronek, prowadzący zajęcia według Movements Gurdżijewa i Marek Apollo Miedziewski, właściciel Ośrodka w trakcie pogawędki.

W wielkim namiocie pod szczytem wzniesienia Kożyczkowo miała miejsce duża część spotkań i wykładów.

Wspólne biesiadowanie

Właściciel ośrodka Marek Apollo Miedziewski w dyskusji z dr Szelugą.

Doktor Szeluga spieszący na wykład.

Madzia Golc w Wolimierza i Agnieszka Olędzka słuchają wykładu.

Wykłady...

Doktor Szeluga w pogawędce z właścicielem sklepu Zdrowa Sowa z Warszawy

Pokaz tańca Mauri.

Pokaz tańca Mauri.

Wizyta u sąsiada.

Wycieczka do wegetariańskiego klasztoru Kartuzów.

Madzia.

Przed klasztorem.

Klasztor, który warto zobaczyć.

Ekipa w kuchni.

Nasi goście.

Współorganizatorzy z przyjaciółmi.

Wykład o Sprawiedliwym Handlu.

Jedzenie na świeżym powietrzu.

Mistrz kuchni makrobiotycznej i wegetariańskiej Stefan Poprawa w akcji.

Milena Niczyporuk podczas tańca brzucha.

Madzia Golc i jej metrowe dredy.

Madzia przy wybiegu dla koni.

Kawałek wnętrza namiotu.

Przy wybiegu dla koni.

Przy wybiegu dla koni.

Mała dredziara, czyli Dobrosia - córka Madzi.

Jacek Kryg i jego sławetny kompas.

Dzieci pod wodzą Jurka Niczyporuka i Gosi Chudzik bawią się w Indian.

Dzieci podczas zabawy z Jurkiem, Małgorzatą i Krokodylem.

Dzieci bawią się.

(sierpień 2005)

na początek