sklep żółty cesarz

głodówka

kontakt
jeden krok wstecz  
na początek

Nabici w peta

Woda pitna nie tylko nie powinna zawierać zanieczyszczeń, ale także powinna dostarczać niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych....
nr 41/? ?


... których ze względu na powszechną chemizację rolnictwa jest coraz mniej w naszej diecie.

Statystyki zapadalności na choroby cywilizacyjne takiej jak miażdżyca, zawały, osteoporoza, nowotwory, pokazują, że w rejonach, gdzie ludność pije twardą wodę zawierającą spore ilości wapnia i magnezu rzadziej występują te choroby. Także ogólna kondycja organizmu jest lepsza.
Wydaje się, że Polacy zaakceptowali pożytki płynące z picia zdrowej wody, bowiem sprzedaż butelkowanych wód zwanych mineralnymi w ostatnich latach bardzo szybko wzrosła. Mamy ich już na rynku ponad 400 różnych gatunków.

Tymczasem niejasna jest sytuacja prawna dotycząca wód mineralnych w naszym rynku, a od 1993 r., kiedy to nowa ustawa zlikwidowała normy branżowe, nie ma obowiązujących przepisów prawnych normalizujących wymagania, jakim powinna odpowiadać woda mineralna.

Każdy kto ma studnię, może napełniać butelki wodą i sprzedawać jako "cud natury", panaceum na wszelkie bolączki, zdrową wodę dla rodziny itp. W ten sposób w ostatnich latach powstało ponad 300 rozlewni wody tak zwanej mineralnej, a w praktyce i w butelce najczęściej jest to zwykła woda studzienna. Dobrze byłoby, gdyby chociaż nie była zanieczyszczona chemią rolną spływającą z pól, czy innymi chemikaliami pochodzącymi ze źródeł lokalnych np: myjni samochodów sąsiada czy fermy zwierzęcej sąsiadki. Obowiązkowe badania wody butelkowej rozkładają bowiem na producenta obowiązek sprawdzenia jedynie kilku podstawowych parametrów czystości wód. Zakładają bowiem, że wody te pobiera się, z dużej głębokości, a nie z przypadkowych studni.

Tak więc ponad 300 producentów, walczy o rynek wody na naszych stołach. W kolorowych reklamach opowiadają nam bajki o wartościach zdrowotnych płynu zamkniętego w PETA-ch - plastikowych butelkach, które przeżyją na wysypiskach i nas i nasze wnuki, albo zostaną spalone w przydomowej kotłowni i uwolnią porcję dioksyn w powietrze.

W ostatnich trzech latach produkcje wód butelkowych w naszym kraju wzrosła kilkakrotnie, z czego tylko mały ułamek stanowią wody mineralne. Mineralizacja wody mineralnej powinna przekraczać 1000 mg/l podczas, gdy wody tzw. "mineralne", które są u nas najczęściej dostępne w większości nie przekraczają mineralizacji 500 mg/l. Mineralizacja jest to nasycenie wody biopierwiastkami niezbędnymi dla zdrowia. W przeciętnej wodzie studziennej poziom tych minerałów jest przeciętny, a na etykiecie konsument dostaje informację o zbawiennym wpływie tych substancji na organizm. Często producenci, aby zwiększyć zainteresowanie swoimi wodami umieszczają na etykiecie długą listę składników zawartych w wodzie i tylko zorientowany i dociekliwy konsument może czytając te cyferki zorientować się, że jest to zwykła woda studzienna i zawiera jedynie śladowe ilości składników mineralnych. Aby zwiększyć zaufanie do swojego wyrobu producent powołuje się, na normy które prawdę mówiąc nie dotyczą wód mineralnych np: na PN - 93/A - 79032.
Norma ta dotyczy bezalkoholowych napojów gazowych, a nie wody mineralnej i jest adekwatna do tych produktów. Tylko dlaczego na etykiecie znajduje się informacja: woda mineralna i cały ciąg korzystnych efektów, które ona wywołuje, a nie po prostu napis: zwykła woda studzienna? Niektórzy producenci powołują się, na różnego rodzaju nie znane laboratoria np: Laboratorium Mikrochemiczne, które nie istnieje lub informują, że woda jest pod kontrolą Instytutu Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu, który nie istnieje już od 1992 roku.

Sprytniejsi producenci nie używają określenia woda mineralna lecz woda życia lub innych sugestywnych określeń. Z tabelką składników mineralnych i informacją o zdrowotnym działaniu wody i fotografią szczęśliwych dzieci produkt doskonale "udaje" wodę mineralną.

Tak więc, aby na "wodnym rynku" nie zostać "nabitym w peta" zacznijmy wnikliwiej czytać skład minerałów zawartych w wodzie.Autor: Krystyna Baka

tematy pokrewne:

>>>> Pasty do zębów problematyczny produkt   - Podczas gdy na świecie zaleca się używanie past bez fluoru i agresywnych środków antybakteryjnych i syntetycznych wybielaczy, u nas takie pasty są polecane przez stomatologów i jedynie dostępne w kioskach.

>>>> SOLIDARNE NIE DLA GMO   - KRAKOWSKA DEKLARACJA DLA EUROPY WOLNEJ OD GMO

>>>> Podpisz MORATORIUM na GMO   - Polska to trzeci kraj (wcześniej Grecja i Austria), którego wszystkie regiony/województwa zadeklarowały się jako wolne od GMO.

>>>> Petycja organizacji ekologicznych w sprawie Tatr w Parlamencie Europejskim   - w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko.

>>>> KOMUNIKAT PRASOWY ZIELONYCH 2004   - Zieloni 2004 z ogromną radością przyjęli fakt wejścia czeskich Zielonych do sejmu

>>>> Orzechy do prania    - ORZECHY Z DZIKICH ZBIORÓW TO CZYSTY, NATURALNY ŚRODEK DO PRANIA
– W PRALCE I RĘCZNIE

nr 103 czerwiec 2006

>>>> Pomoc wzajemna, czy wieczna walka?   - Czy w świecie zwierząt istnieje współzawodnictwo wszystkich przeciwko wszystkim? Zachowujesz się jak zwierzę - czy to może być komplement?
nr 102 luty 2006

>>>> Bawełna - czy bezpieczna?   - przy uprawie bawełny używane są duże ilości pestycydów i chemii, które pozostają w produkcie końcowym
nr 91 luty 2004

>>>> Efektywne mikroorganizmy   - Czy profesor Higa i jego małe istotki zdołają zrewolucjonizować świat? styczeń-luty / 2004

>>>> RYŻ - życiodajne zboże   - Mieszkańcy Azji spośród różnych gatunków zbóż najwyżej cenią sobie ryż, który stanowi podstawę ich wyżywienia. styczeń-luty / 2004

>>>> JAK ROZPOZNAWAĆ ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNĄ    - Żywność ekologiczna, czyli wytworzona ściśle według zasad rolnictwa ekologicznego powinna być zapakowana w jednostkowe opakowania i odpowiednio oznakowana. styczeń-luty / 2004

>>>> Bawełna nie równa się ekologia   - Bawełna to jedna z najbardziej stymulowanych chemicznie roślin uprawnych na świecie.
nr 113 grudzień 2008

>>>> Natto - japoński przysmak   - Japończycy jedzą natto od co najmniej 1000 lat.
nr 113 grudzień 2008


Znaleziono 13 artykułów związanych z tematem Wydarzenia, Apele.
- [ do^góry ] - [ spis działów ] - [ antykariera ] - [ ekologia ] - [ kosmetyki ] - [ kultura ] - [ lekarze ] - [ medycyna ] - [ nieznane ] - [ rośliny ] - [ rozmowy ] - [ wegetarianizm ] - [ odżywianie ] - [ wegetarianie ] - [ zwierzęta ] -