czym jest ... ?

wolontariat w Polsce

wolontariat za granicą

inne alternatywy

linki & kontakty
        Licznik wizyt: 96167.

Czym jest wolontariat ?
Kim są wolontariusze?
Korzyści z wolontariatu

Wolontariat to dobrowolne, świadome i niezarobkowe  wspieranie własną pracą wybranej przez siebie  społecznie pozytywnej inicjatywy. Wolontariusze wspomagają działania, które czynią ten świat lepszym miejscem do życia , zwłaszcza dla najsłabszych. Działania te pomagają nam stać się bardziej wrażliwymi, ludzkimi i pomocnymi wobec siebie nawzajem, dbającymi o los ludzi i przyrody.

Bez wsparcia wolontariuszy większość z tych inicjatyw nie miałaby szans na realizację we współczesnym świecie nastawionym na bezwzględny zysk, rywalizację i konsumpcję. Obecnie w Polsce ludzie biorą taką pracę jaka jest, nie myśląc o tym jak ona wpływa na środowisko naturalne czy dobro ludzkości.

Natomiast dla wolontariusza oferta jest tak szeroka, że może on wybrać sobie, w kraju lub za granicą, jakikolwiek pozytywny cel w dziedzinie, która go najbardziej pociąga. Co więcej, umiejętności i kwalifikacje nabyte podczas wolontariatu mogą stać się później podstawą do zdobycia zawodu dającego nie tylko pieniądze ale również satysfakcję, czym może poszczycić się niewielu "zwykłych" pracowników.

Jakie są inne korzyści wolontariusza ? Posłużę się własnym przykładem: w ciągu 6 lat jako wolontariusz zwiedziłem wiele ciekawych miejsc w całej Europie i nie tylko (byłem w Danii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Anglii, Hiszpanii oraz na Wyspach Kanaryjskich) , poznałem wielu wspaniałych, pozytywnych ludzi, nauczyłem się angielskiego i hiszpańskiego, zdobyłem wiele nowych umiejętności w dziedzinach, które mnie interesują ( ekologia i rolnictwo ekologiczne ), nieraz przedłużyłem sobie lato o kilka miesięcy będąc w Hiszpanii czy na Wyspach Kanaryjskich. Dzięki pracy jako wolontariusz napotkałem też wiele możliwości pracy zarobkowej za granicą. Jeśli chodzi o cechy charakteru to nauczyłem się samodzielności, wszechstronności, elastyczności, otwartości, tolerancji,  wiary we w-asne siły i życzliwość ludzi,  bycia użytecznym, pomocnym, wytrzymałym, zaradnym. Wiem jak podróżować najtańszym  kosztem, efektywnie szukać ciekawych ofert oraz zdobywać środki do życia w trudnych sytuacjach. Jadąc prawie w ciemno do nieznanego kraju wiem, że mogę dać tam sobie radę, wiele się nauczyć i skorzystać. Wiem też jak się przygotować aby mi się to udało.

Bycie wolontariuszem to również sposób na tanie i długie podróże po całym świecie. Będąc np. członkiem organizacji WWOOF (Willing Workers On Organic Farms ) dostaniecie katalog z adresami ekofarm na wszystkich kontynentach gdzie możecie pracować od kilku dni do kilku miesięcy. Czasem jest też możliwość dostania od właściciela, kieszonkowego, które może być wyższe niż wasza pensja w Polsce. Dotyczy to raczej krajów bogatszych bo w biedniejszych będzie to mało prawdopodobne.

Wolontariusze pracują z reguły w zamian za wyżywienie i zakwaterowanie lecz i tu standard i jakość zależeć będą od kraju i zamożności właściciela. Jak więc widać pieniądze potrzebne są nam  głównie na przejazdy choć wielu wolontariuszy stara się jeździć stopem aby zmniejszyć również i te koszty.

 

*Formy i rodzaje wolontariatu

 

Zanim zaczniecie szukać ofert powinniście się dowiedzieć jakie formy wolontariatu są obecnie dostępne:

*  Wolontariat lokalny  

* Wolontariat krajowy (indywidualny, poza miejscem zamieszkania)

*  Workcampy

*  Indywidualny wolontariat zagraniczny

 Opisy szczegółowe powyższych form znajdujź się w działach Wolontariat w Polsce i Wolontariat za granicą.

Powrót do początku

*Przygotowania do wyjazdu

Wymienione powyżej formy wolontariatu to jakby kolejne stopnie nabywania doświadczeń jako wolontariusz.Dobrze więc byłoby gdybyście zaczęli od wolontariatu lokalnego aby poznać jak Wam się podoba praca wolontariusza. Jeśli już jesteście bardziej zdecydowani możecie podjąć wyzwanie udziału w workcampie zagranicznym, co wymaga pewnej dyscypliny i wytrzymałości fizycznej, zależnie od rodzaju pracy. Dopiero potem kiedy poznacie już własne możliwości i nabierzecie praktycznych doświadczeń można zacząc myśleć o samodzielnym  wolontariacie zagranicznym.

    Praktyczne wskazówki

Jeśli wybieramy się gdzieś dalej musimy się wszechstronnie przygotować i dobrze zaplanować nasz wyjazd. Podstawowym elementem jest :

- Dobry wybór przyszłych ofert pracy.

Zaczynamy szukać najlepiej już parę miesięcy przed wyjazdem, typując najciekawsze oferty i przeprowadzając weryfikację poprzez bezpośredni kontakt z ogłoszeniodawcą. Dowiadujemy się o warunki pobytu i pracy , ustalamy wymagania drugiej strony i nasze, opisujemy swoje doświadczenia. Najważniejsze elementy to: określenie czasu pracy, długości Waszego pobytu, rodzaju pracy i wymaganych od Was kwalifikacji (często nie wymagane są żadne oprócz chęci do pracy), znajomości wspólnego języka, warunków zakwaterowania i wyżywienia, ewentualnie kieszonkowego - "pocket money", dok-adnego adresu i opisu sposobu dojazdu, numer telefonu kontaktowego na wypadek gdybyśmy zabłądzili - o co w obcym kraju bardzo łatwo.

- O czym pamiętać, Co zabrać ?

Ważne jest by mieć ubezpieczenie na czas podróży i pobytu, pamiętać o dacie ważności paszportu i wizach, tam gdzie są potrzebne oraz o odpowiedniej ilości środków finansowych ( mogą Was pytać o to na granicy ). Dobrze jest mieć oficjalnie potwierdzone zaproszenie wysłane np. e-mailem, faxem lub listem.

Przyda się telefon komórkowy bo czasem może to być jedyny dostępny sposób komunikacji - zwłaszcza dla autostopowiczów. Pamiętać też trzeba o śpiworze, jedzeniu i piciu na podróż, szczególnie w krajach południowych. Przydaje się mały lekki namiot jeśli planujemy odwiedzic kilka miejsc oraz mini kuchenka gazowa. Poza tym ważna jest dobra mapa, latarka, zapalniczka, jakieś znoszone ciuchy, w których będziemy mogli pracować i wędrować.

Ogólnie jednak należy ograniczać ciężar swego bagażu do minimum bo często się zdarza, że trzeba przejść spory kawał zanim się dotrze na miejsce. Mój sprzęt turystyczny (namiot, śpiwór, kuchenka, rondelek, kubek, latarka, linka, nici, igła i nóż, nie przekraczał 5 kg, a pozwalał mi na wielomiesięczne wyprawy. Mój rekord to jak na razie 11 miesięcy poza domem.

-Zmiana planów w trakcie pobytu

Czasem zdarza się, że mimo ustalonego planu stwierdzamy, że nie odpowiada nam dane miejsce i zaczynamy szukać innego. Jest to możliwe choć nieco kłopotliwe bo czasu na szukanie mamy niewiele. Czasem jednak warto, jeśli gospodarze nie dotrzymali warunków albo dowiedzieliśmy się o jakimś ciekawym miejscu, które chcemy odwiedzić. Ja często zmieniałem swoje plany, zależnie od tego, co przyniosło mi życie oraz napotkani inni wolontariusze, dzięki którym poznałem wiele nowych fajnych miejsc. Często też sami gospodarze mogą nam powiedzieć o innych możliwościach wolontariatu w okolicy.

 Co jeszcze? O wiele raźniej jest podróżować we dwójkę więc przy wstępnych rozmowach z gospodarzem warto zapytać o możliwość przyjęcia dwóch osób. Zwłaszcza przy pierwszych wyjazdach może to być pomocne.

   Konkretny przykład:

Oto opis moich przygotowań do wyprawy do Anglii. Jakieś dwa miesiące przed planowanym wyjazdem zacząłem poszukiwania w internecie. Jako, że interesowały mnie farmy ekologiczne oraz ekowioski, szukałem wykazów właśnie takich miejsc. Wstukałem w wyszukiwarce słowa "ecovillage" i "alternative communities" i znalazłem sporą liczbę stron na ten temat. Z dużej ilości ofert wytypowałem najciekawsze. łšcznie wysłałem ok.30 maili i po krótkiej korespondencji otrzymałem wstępne zaproszenia do 4 różnych miejsc.

Oto przyk-ady tej korespondencji:

 

Dear Friends,

My name is Mirek. I'm deeply interested in ecology and sustainable living

projects.

Since 6 years I'm traveling and working as a volunteer on organic

farms and in alternative communities I visited more than 30 projects from

Svanholm in Denmark to Buddhist Centre in Spain. I want to learn as much

as possible about permaculture, ecological building and alternative

energies .I'm also interested in human aspects in community, natural

therapies and spirituality. I'm a good responsible worker, 37 years

old, vegetarian .I hope I would be helpful for Your project. I'm interested

in shorter or longer term stay. I will go to England in June, so please let

me know soon if I can visit You. With best wishes and good luck for Your

project-

  Mirek HorobiowskiSubject: ecom

 We have space for you to volunteer with us from 11 June to 23 June. 

Are you able to come at that time?

Plaese reply soon, because we will fill this place quickly.

Ash

    Return-Path: <affinity >

Hi Mirek 

Give us a call on 01647 450263 when you get to England to arrange a visit

to Steward Wood.

Ben  Brithdir Mawr

Dear

  Thanks for your interest in Brithdir Mawr.  Here is a bit more information about the place and the way we run things for our visitors.  We have a lot of enquiries, so a standardised response saves much time and repetition.

  Brithdir Mawr Community consists of 13 adults, 4 teenagers, 3 children and 2 babies.  Each family have their own living space, the teenagers have their own space, and part of the farmhouse is communal space.  We come together for four evening meals per week in the communal kitchen, and work together on Mondays or Tuesdays and Wednesdays.  A lack of permament living space means that we are not looking for new members at the moment, but we are very happy to have visitors.

  If you would like to come and simply be involved, come as a working visitor.  As a general rule we accept working visitors for a week at a time.  If you want to stay longer, please ask a community member to take your request to a practical meeting.  Weĺll talk about it and let you know afterwards.  As a rule, visitors are not invited to meetings, although it is often helpful for long-term visitors to attend.  We expect you to work for four hours each weekday, in return for an evening meal and accommodation which will either be in the spare room of the farmhouse or in the hostel.  This depends on the current visitor situation.  Please bring bedding.

  We donĺt provide breakfast or lunch ( except on Wednesdays when we work together ), but you can have milk, veg and bread as available.  You will have to feed yourselves over the weekends too.  ( Most sundries can be bought in Newport. )

   If you would like to come and simply be, come as a hostel guest.  In the yard, a converted cowshed provides beds for up to 12 people.  It has self-catering facilities and an adjoining bathroom.  For this we charge £6 per person per night  ( £3 for children ) .  If you would like to see more of the farm, please let us know in advance so that we can arrange for someone to show you around.

  We are open to almost any combination of work and fee for you to stay, so talk to us about your requirements and we can make arrangements as necessary.

HOW TO GET HERE

  Newport can be reached from C, H and F by the hourly 412 bus service.  Trains run regularly from London and Cardiff to H, and twice a day to F.

  From N :  Take the xxxxx ( left coming from xxx ) on the xxxx side of N, turn left at the T-junction, and continue up the hill for one and a half miles.  C is on your right and we are down a bumpy track to the left.  Look out for the windmill.

  If there is nothing else you need to know, please phone (01239) xxxxxx .

  Looking forward to hearing from you.

 

Mam nadzieję, że te przykłady dały Wam pewien obraz jak wygląda taka korespondencja.

Jak widzieliście termin mojej wizyty w pierwszym miejscu był ustalony bardzo szczegółowo ale następne terminy miały być umówione telefonicznie już w Anglii. Poprosiłem o potwierdzenie zaproszenia, które mógłbym pokazać na granicy i bez problemu je dostałem. Było ono podstawą do otrzymania przeze mnie na granicy 6 miesięcznej wizy turystycznej.  A oto jak ono wyglądało:

 

Dear Mirek Horobiowski,

Its OK for you to arrive on 13th June.

If you wish to visit again, it can be for up to 2 weeks. This can be

arranged (provisionally), when you are here.

 

After that, it is possible to come a third time- for up to 3 months. It is

not difficult to arrange this, but I cannot do it yet, because it is far in

advance.

With regard to your need for a formal invitation:

I confirm that you are invited to work at Monkton Wyld  from 13th June to 24th June, as a volunteer. If necessary, this

can also be confirmed over the phone, on 01297xxxxxxx (10am-1pm Mon-Fri)

To get to Monkton, take a bus or train to A. From there you can

take a taxi , or be collected by us if you ring us and ask at

least one day before.

I hope that is helpful, and I look forward to meeting you.

Ash (volunteer coordinator)

 

Tak więc wszystko przebiegło pomyślnie i bez problemu znalazłem się u celu. Praca, ludzie i miejsce zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Spotkałem tam również innych wolontariuszy i bardzo sympatycznie spędziłem sobie kilka tygodni do wyjazdu w inne umówione miejsce. Dodatkowo zdobyłem też wiele nowych adresów i informacji o wolontariacie w Anglii. Myślę, że bez problemów mógłbym spędzić w Wielkiej Brytanii nawet i całe 6 miesięcy ale niestety musiałem wrócić wcześniej ze względów zdrowotnych.

Mam nadzieję, że te konkretne przykłady z życia pozwolą Wam dobrze zorganizować Wasze własne wyprawy. Powodzenia! 

[ Powrót do pocz-tku ]   [czym jest ... ?]   [ wolontariat w Polsce ]
[ wolontariat za granic- ]   [ inne alternatywy ]   [ linki & kontakty ]